8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

021-44006088

تماس برای مشاوره رایگان

جستجو
 

برای ثبت شرکت بیمه چه شرایطی لازم است؟

موسسه حقوقی رسپینا > ثبت شرکت  > برای ثبت شرکت بیمه چه شرایطی لازم است؟

برای ثبت شرکت بیمه چه شرایطی لازم است؟

 برای ثبت شرکت بیمه چه شرایطی لازم است؟

همانطور که میدانید جبران بعضی خسارت‌ها و همین‌طور گاهی اوقات هزینه‌های درمان برای بیشتر خانواده‌ها یک چالش تقریبا بزرگ به حساب می آید و افراد به تنهایی نمی‌توانند از عهده آن برآیند. از این رو شرکت‌هایی تشکیل شده اند که با دریافت مبلغی از مشتریان، خسارات وارده و همین‌طور هزینه‌های درمانی و بهداشتی آن‌ها را تا حدود زیادی پرداخت می‌کنند.

در این مقاله به بررسی نحوه ی ثبت شرکت بیمه می پردازیم با ما همراه باشید . معمولا شرکت‌های بیمه، بیمه‌هایی مانند بیمه‌های عمر، مسئولیت، حوادث، خدمات درمانی و … را تحت پوشش قرار می‌دهند.

صنعت بیمه به مشتریان خود خدمات عرضه می کند و در صورت بروز خسارت، آن را پرداخت می‌کند؛ ولی این صنعت در همه جای دنیا پرطرفدار بوده و یکی از پول‌سازترین مشاغل به حساب می آید. همچنین یکی از مزایای شرکت‌های بیمه داشتن مشتریان دائمی و همیشگی است چون مردم به این شرکت‌ها نیاز دارند.

در ادامه مقاله به پاسخ سوالات زیر می پردازیم

اقداماتی لازم برای ثبت شرکت بیمه ؟

شرایط ثبت شرکت بیمه چیست؟

شرایط تاسیس شرکت بیمه خصوصی چیست؟

برای پاسخ به این سوالات و نیز برای ثبت شرکت بیمه بایستی اول یک مجوز از سازمان بیمه مرکزی دریافت کنید.  توجه داشته باشید فرد متقاضی، حتما باید دارای مدرک تحصیلی در رشته مدیریت بیمه باشد و نباید هیچگونه سابقه کیفری و نظامی داشته باشد.

البته در حالتی که فرد متقاضی در رشته فوق تحصیل نکرده باشد، می‌تواند با سابقه کار مفید این کمبود را برطرف کند. برای مثال برای افراد دارای مدرک کارشناسی و بالاتر در رشته‌های مرتبط، باید دارای شش ماه سابقه کار، برای افرادی که مدرک کارشناسی و بالاتر در رشته‌های غیر مرتبط هستند حداقل یک سال سابقه کار و برای افرادی که  مدرک دیپلم دارند، حداقل دو سال سابقه کار در رشته بیمه را دارا باشند.

 البته به این موضوع نیز توجه داشته باشید که می‌توان با شرکت در حداقل ۸۰ ساعت آموزش، در یکی از سازمان‌های آموزشی که مدرک معتبر داشته باشد و یا شرکت در دوره‌های آموزشی خود موسسه بیمه، این موضوع را ثابت کرد.

همچنین جهت ثبت شرکت بیمه، داشتن تابعیت ایرانی، مسلمان بودن، عدم اعتیاد به مواد مخدر و داشتن کارت خدمت یا معافیت از خدمت برای آقایان از شرایط لازم برای ثبت شرکت بیمه است. باید بدانید شرایط تاسیس شرکت بیمه ایران و اکثر بیمه‌های دیگر به همین شکل است.

حدود و اختیارات شرکت‌های بیمه توسط نظام‌نامه دادگستری تعیین می‌ گردد. یعنی شرکت‌های بیمه با توجه به دستورالعمل‌هایی که دادگستری اعلام می‌کند، وظایف خود را انجام می‌دهند.

ثبت شرکت‌ بیمه به چه شکل است؟

ثبت شرکت‌های بیمه به دو روش انجام می‌گیرد:

 • در روش اول یک نمایندگی بیمه که برابر با شرایط بیمه مرکزی باشد، را ثبت می‌کنیم.
 • در روش دوم ثبت شرکت بیمه به شکل مستقل است.

توجه داشته باشید که برای ثبت شرکت بیمه، در ابتدا باید شرکت به یکی از سه حالت خاص، تضامنی و تعاونی به ثبت برسد. البته شرکت‌های بیمه مستقل نیز می‌توانند به یکی از این سه حالت به ثبت برسند. البته بهترین شکل برای شرکت بیمه، سهامی خاص یا عام می‌باشد.

مراحل ثبت شرکت بیمه به چه شکل است؟

قدم نخست برای این کار دریافت مجوز از موسسه بیمه مرکزی و بعد از آن تعیین نوع قالب شرکت است. پس از آن تهیه اساسنامه اولیه و سپس امضا آن توسط تمامی شریکان است. باید توجه داشت که اساسنامه و اظهارنامه شرکت باید با نظامنامه دادگستری مطابقت داشته باشد.

موسسه بیمه مرکزی بعد از بررسی درخواست شما و مدارک لازم و همچنین مناسب بودن شرایط شما، اقدام به صادر کردن مجوز برای ثبت شرکت بیمه شما می‌کند. دقت داشته باشید که شما با دریافت این مجوز، مجاز برای فعالیت نیستید باید اول شرکت ثبت گردد.

جهت تاسیس شرکت به ۵۰۰ میلیون ریال سرمایه اولیه لازم است که باید در همان گام نخست کار ۵۰ درصد این مبلغ در حساب شرکت گذاشته شود. به جز در مواردی که شرکت از نوع سهامی عام است، شرکا باید این مبلغ را پرداخت کنند.

پس از آن بر اساس نوع شرکت، شرکا و سهامداران انتخاب می‌گردند و مجمع عمومی موسسین نیز ایجاد می‌شود. در این مجمع تمامی شرکا و سهامداران باید اساسنامه و اظهارنامه را امضا کنند و همچنین اعضا هیئت مدیره و بازرسین تعیین گردند.

بهتر است در جلسه فوق نام‌های انتخابی برای شرکت تعیین شوند. باید ۵ نام در برگه اعلام شود تا بعد یکی از آن‌ها تایید شود. وبعد بایستی جلسه هیئت مدیره تشکیل گردد و در آن مدیر عامل، رئیس هیئت مدیره و نایب رئیس مشخص و وظایف آن‌ها مشخص شود.

پس از آن باید کلیه مدارک از جمله مجوز بیمه مرکزی، اساسنامه و اظهارنامه، نسخ صورت جلسات مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره و همینطور یک درخواست برای اداره ثبت شرکت‌ها ارسال شود. کارشناسان مربوطه پس از بررسی مدارک و در صورت تایید، شرکت را ثبت می‌کنند.

بعد از آن شما باید هزینه‌های ثبت شرکت را پرداخت کرده و سپس آگهی پیش نویس خلاصه‌ای از شرکت را، در روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار، منتشر کنید. بدین شکل شرکت بیمه تاسیس می‌شود. البته باید برای آغاز فعالیت، کد اقتصادی و دفاتر پلمپ مالیاتی را نیز دریافت کنید.

باید توجه داشته باشید که اگر می‌خواستید تغییری در شرکت ایجاد کنید، باید با نظر و تایید موسسه بیمه مرکزی و بر اساس نظامنامه دادگستری باشد.

جهت ثبت شرکت بیمه چه مدارکی نیاز است؟

 • ارائه تقاضانامه
 • ارائه دو نسخه از اظهارنامه
 • ارائه دو نسخه از اساسنامه یا شرکتنامه
 • ارائه دو نسخه از صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
 • ارائه دو نسخه از صورتجلسه هیئت مدیره
 • ارائه اساسنامه توسط بیمه مرکزی تایید شود و تاییدیه ارائه شود.
 • ارائه باید ۵۰ درصد سرمایه اولیه در حساب بانکی سپرده شود و گواهی بانکی آن ارائه شود.
 • ارائه لیست کامل اسامی مدیران، سهامدارن و همچنین م
 • ارائه مدارک شناسایی مدیران، موسسین و بازرسین
 • ارائه مدارک تحصیلی مدیر عامل و یک نفر از اعضا هیئت مدیره که مرتبط با مدیریت بیمه است، یا ارائه سابقه کار مفید و قابل رجوعقدار سهام آنها
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه مدیران، موسسین و بازرسین

ثبت شرکت بیمه

میزان درآمد یک دفتر بیمه چقدر است؟

در واقع درآمد شرکت‌های بیمه‌ای متغیر است و با مطالعه بیشتر، کار بیشتر و انجام کار اصول حرفه‌ای می‌توان درآمد خود را افزایش داد. شما با هدف گذاری بلند مدت، اصولی و مبتنی بر توانایی های فردی و اجتماعی خود می‌توانید همواره درآمد خود را افزایش دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر  و جهت اخذ مشاوره رایگان میتوانید با مشاوران ما در ارتباط باشید .

در پایان صمیمانه از همراهیتان سپاس گزاریم امیدواریم مطالعه این مطالب برایتان سودمند بوده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید