8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

021-44006088

تماس برای مشاوره رایگان

جستجو
 

شرکت هلدینگ چیست و برای ثبت آن چه مراحل و مدارکی لازم است؟

موسسه حقوقی رسپینا > ثبت شرکت  > شرکت هلدینگ چیست و برای ثبت آن چه مراحل و مدارکی لازم است؟

شرکت هلدینگ چیست و برای ثبت آن چه مراحل و مدارکی لازم است؟

شرکت هلدینگ چیست و برای ثبت آن چه مراحل و مدارکی لازم است؟

شرکت هلدینگ چیست؟

شرکت هلدینگ شرکتی سهامی است که دارای شرکت‌های زیرمجموعه دیگر بوده و کنترل شرکت‌های زیرمجموعه مستقیماً تحت نظر مدیران و هیئت مدیرهٔ شرکت اصلی می باشد. شرکت هلدینگ با خریدن بخش عمده‌ای از سهام شرکتی دیگر، می‌تواند در آن شرکت حق رای داشته باشد، که در این صورت به شرکت دوم شرکت فرعی (یا وابسته) هم گفته می‌شود.

شرکت‌های فرعی هویت قانونی خودشان را به عنوان شرکت‌های مجزا حفظ می‌کنند،. اما کنترل هر شرکت فرعی تحت نظر شرکت نگهدار( هلدینگ) خواهد بود.

شرکت هلدینگ صاحب سهام مهم شرکت‌های دیگر می‌باشد. این اصطلاح عموماً برای شرکت‌هایی به کار می‌رود که کالا یا خدمت تولید نمی‌کنند؛ در عوض، هدف آن‌ها این است که با مالکیت سهام دیگر شرکتها، گروهی از شرکت‌ها را تشکیل دهند. شرکت‌های هلدینگ منجر به کاهش ریسک صاحبان سهام می‌شوند، و همچنین می‌توانند به مالکیت و کنترل تعدادی از شرکت‌ها منجر شوند.

توجه داشته باشید گاهی اوقات، یک شرکت در صورتی می‌تواند شرکت هلدینگ اصلی شناخته شود که در کنار نام خود هلدینگ یا را اضافه کند.

نکته‌ی بعدی که باید بدان توجه کرد این است که وقتی شرکت هلدینگ راه اندازی می شود، استقلال مالی شرکت‌های زیر مجموعه به طور کلی از بین می رود اما استقلال حقوقی آن‌ها به میزان زیادی حفظ می‌شود.البته از طرفی هم ممکن است سیاست‌های داخلی شرکت مطابق صلاح‌دید مالک آن‌ها تغییر کند.

شرکت های هلدینگ چهار نوع هستند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم :

همانطور که گفتیم در مجموع چهار نوع شرکت هلدینگ وجود دارد:

۱٫هلدینگ هایی که از یک شرکت بزرگ ایجاد شده اند برای مثال هلدینگ ایران خودرو

۲٫هلدینگ های محصولی :

به این معنا که همه شرکت های آن یک نوع محصول تولید می کنند

۳٫ هلدینگ های زنجیره تامین :

به این معنا که تمامی شرکت های آن در راستای رسیدن به یک هدف مشترک فعالیت های مختلف دارند برای مثال هلدینگ های نفتی از عملیات اکتشاف تا پخش

۴٫هلدینگ مختلط :

به این معنا که از شرکت‌هایی با فعالیتهای مختلف ایجاد شده است

ثبت شرکت هلدینگ دارای چه مراحلی است ؟

چنانچه تصمیم به ثبت شرکت هلدینگ دارید بایستی  این موضوع را نظر داشته باشید که اگر در حال حاضر شرکت ثبت شده ای را ندارید ،اولین قدم ، ثبت یک شرکت سهامی خاص سهامی عام می باشد و چنانچه شرکت سهامی ثبت شده ای دارید و تصمیم به تبدیل آن به شرکت هلدینگ یا مادر را دارید باید تغییراتی را در آن ایجاد کنید.

یک شرکت هلدینگی باید قطعاً از نوع شرکت های سهامی باشد ، به همین دلیل انواع دیگر شرکت ها مانند شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت تضامنی یا شرکت تعاونی و غیره نمی‌تواند به یک شرکت هلدینگ تبدیل شوند.

مراحل ثبت یک شرکت هلدینگ

اقدام به دریافت مجوزهای مورد نیاز ثبت شرکت سهامی خاص با سرمایه حداقل پنجاه میلیارد ریال و یا ثبت یک شرکت سهامی عام با حداقل سرمایه یک صد میلیارد ریال در اداره ثبت شرکت ها برابر با مجوزهای اعطا گردیده با توجه به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت هلدینگ ، برای شرکت های هلدینگ از نوع سهامی خاص ، پنجاه میلیارد ریال و برای شرکت های هلدینگ از نوع سهامی عام ، یکصد میلیارد ریال است.

انتشار آگهی تاسیس و ثبت شرکت هلدینگ در یکی از  روزنامه های رسمی کشور جمهوری اسلامی ایران و روزنامه های کثیرالانتشار .

شرایط لازم جهت دریافت جواز تاسیس

زمانی که سازمان موافقت خود را اعلام کند، شرکت باید مدارکی را سازمان اعلام کرده،در طی مدت معین کامل کند. سپس زمانی که مدارک کامل شد، نامه‌ای از طرف سازمان مبنی بر اجازه تاسیس شرکت و ثبت آن صادر می‌ گردد.

پس از صادر شدن جواز تاسیس شرط اعطای جواز فعالیت

در این مرحله زمانی که اجازه تاسیس و ثبت شرکت صادر می‌شود، متقاضی باید ظرف مدت معینی شرکت را در اداره ثبت شرکت ‌ها به ثبت برساند و سپس مدارک مربوط به آن را به سازمان تحویل دهد. در صورتی که تمامی شرایط به درستی احراز شده باشد، مجوزی برای فعالیت شرکت صادر می‌ گردد و شرکت می‌تواند کار خود را شروع کند

مدارک لازم جهت ثبت شرکت هلدینگ:

 

ـ ارائه ی مدارک احراز هویت و شناسایی مدیران و مؤسسین شرکت

ـ گواهی عدم سوء پیشینه نماینده شرکت هلدینگ و سایر مدیران و بازرسین شرکت

ـ آگهی برای تأسیس شرکت مادر

ـ نامه نمایندگی شرکت مادر برای ثبت شرکت

ـ در شرکت های هلدینگ از نوع سهامی خاص ۵۰ میلیارد ریال و در شرکت های هلدینگ از نوع سهامی عام ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه لازم است

مزایا و معایب شرکت‌های هلدینگ

شرکت‌های هلدینگ مزایایی از قبیل کاهش ریسک، کنترل کردن با مالکیت محدود و تفکیک حقوقی دارند. همچنین بهره‌مند شدن از معافیت‌های مالیاتی، حفظ کردن شخصیت حقوقی شرکت‌های زیر مجموعه، حذف عملیات انتقال عنوان مالکیت املاک که بسیار پر هزینه می‌باشد، در صورت نداشتن سود کافی برخی از عملیات می‌توان شرکت مربوطه را منحل کرد و همچنین چون هر کدام از شرکت‌های زیر مجموعه شخصیت حقوقی مستقلی دارند می‌توان به راحتی در کشورهای دیگر قوانین مختلفی اعمال کرد.

از معایب این نوع شرکت نیز می‌توان به افزایش نسبی مالیات و سهولت منحل شدن اجباری شرکت‌های زیر مجموعه اشاره کرد.

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم باید به این نکته توجه داشته باشید  که اگر در نام اصلی شرکت عبارت “هلدینگ” وجود داشته باشد باید قبل از اینکه در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رساند، ابتدا مجوز مربوطه را از سازمان اوراق بهادار و بورس دریافت کنید. ولی چنانچه این پیشوند نباشد، احتیاجی به دریافت مجوز نیست.

همچنین باید بدانید که موضوع فعالیت شرکت توسط شرکت‌های عضو که همان زیر مجموعه می‌باشند، تعیین می‌شود؛ همچنین باید توجه داشت که گاهی اوقات نیز در صورت نیاز چنانچه مجمع عمومی تصویب کرده باشد، توسط خود شرکت انتخاب می‌شود

جهت کسب اطلاعات بیشتر  و جهت اخذ مشاوره رایگان میتوانید با مشاوران ما در ارتباط باشید .

در پایان صمیمانه از همراهیتان سپاس گزاریم امیدواریم مطالعه این مطالب برایتان سودمند بوده باشد.

راه های ارتباط با ما:

آدرس: تهران، بلوار آیت الله کاشانی، نبش خیابان عقیل،پلاک ۳۷۴ ،مجتمع البرز طبقه ۷ واحد ۳۷

ایمیل: info@respinasabt.com

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید