8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

021-44006088

تماس برای مشاوره رایگان

جستجو
 

نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

موسسه حقوقی رسپینا > دسته‌بندی نشده  > نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد):

در این مقاله پس از مقدمه ای کوتاه به بررسی کامل نماد اعتماد الکترونیکی خواهیم پرداخت و به چند سوال رایج در این مورد پاسخ خواهیم داد با ما همراه باشید.

همانطور که میدانید امروزه علم و تکنولوژی گسترش بسیار زیادی پیدا کرده است. و بسیاری از کار های سنتی جای خود را به تکنولوژی های بروز تر داده اند.

یکی از موارد کسب و کار ها می باشد که کم کم جای خود را به روش جدید می دهد.

کسب و کار های اینترنتی که امروزه جایگزین مناسبی برای روش سنتی شده اند مزایای بسیار زیادی دارند

از جمله صرفه جویی در وقت و هزینه ها، تنوع محصولات و انتخاب، امکان مقایسه محصولات و مزایای بسیار‌ زیاد دیگر محبوبیت زیاد را بین افراد  پیدا کرده اند.

فروشگاه های اینترنتی، خدمات اینترنتی مانند مشاوره های آنلاین و غیره انواعی از کسب و کار های  اینترنتی هستند که می توان نام برد.

استفاده از کسب و کار های اینترنتی به علت مزایای زیادی که هم برای فروشندگان و هم برای خریداران دارد بسیار مفید واقع شده است.

با این حال به علت مجازی بودن این فضا اعتماد به این کسب و کار ها نیاز موضوع بسیار مهمی است که مورد توجه قرار گرفته است.

در راستای این امر یک سری قوانین و مقررات خاصی جهت کنترل این فضا وضع شده است تا حقوق تمامی کابران حفظ شود و اعتماد به این فضا افزایش یابد.

به همین دلیل دریافت مجوز های مختلف برای هر نوع کسب و کار های اینترنتی ضروری است و یکی از راه های به دست آوردن اطمینان کاربران است  تا کاربران نسبت به پرداخت های اینترنتی که صورت می‌گیرد بی اعتماد نباشند.

حال ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که

چه مجوز هایی برای فروشگاه اینترنتی لازم است؟

همانطور که اشاره کردیم از مهم ترین مسائل در راه اندازی کسب و کار های اینترنتی در یافت مجوز های لازم برای این کار است .

این مجوز ها شامل  نماد اعتماد الکترونیکی،  درگاه پرداخت آنلاین و انواع آن و  سامانه جامع رسانه های کشور می باشد که ما در این مقاله به بررسی نماد اعتماد الکترونیکی ( اینماد ) می‌پردازیم  با ما همراه باشید:

نماد اعتماد الکترونیکی ( اینماد) چیست؟

اینماد نشانه‌اي است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونيکي صادر می شود و به کسب و کارهاي  اينترنتي و مجازی مجاز با هدف ساماندهي، احراز هويت و صلاحيت آنها اعطا مي‌شود؛ اين نماد بعد از بررسي وب‌سایت و احراز هويت و صلاحيت مالک  که می تواند به شکل حقيقي يا حقوقي باشد صادر مي‌شود.

دانستیم که یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای جلب اطمینان خاطر کاربران  دریافت  ای نماد » یا «نماد اعتماد الکترونیکی » است که در واقع هویت قانونی به این نوع از کسب و کار ها میدهد. نماد الکترونیکی این اعتماد و اطمینان را به کاربران میدهد که خرید و خدمات خود را از فضایی که تحت نظارت می باشد انجام می دهند.

نماد اعتماد الکترونیکی به سه دسته تقسیم می شود این دسته ها شامل :نماد موقت_ نماد دائم یک ستاره و نماد دائم دو ستاره می باشد که به تعریف و توضیح هر کدام می پردازیم :

۱.نماد موقت : با حداقل معیار های موجود سنجیده می شود و برای سریع تر شدن  فرآیند اعطای نماد صورت می‌گیرد

۲.نماد دائم یک ستاره :پس از اعطای نماد موقت فرایند بررسی فروشگاه برای دریافت نماد دائم آغاز می‌شود. اعطای نماد دائم، نیازمند احراز مجموعه‌ای از معیارها می باشد.

۳.نماد دائم دو ستاره:

فرایند اعطای نماد دائم دو ستاره از لحاظ معیارهای ارزیابی کاملاً مطابق با نماد اعتماد تک ستاره می باشد. و تنها تفاوت آن ضروری بودن نصب SSL ( گواهی امنیت )  در وب سایت فروشگاه است

مرکز توسعه تجارت الکترونیک برای آگاهی متقاضیان دریافت نماد، شاخص‌های ارزیابی تهیه کرده‌است که این شاخص‌ها معیار تعیین شرایط احراز در هر کدام از انواع نماد های گفته شده است.

 دریافت اینماد منوط به داشتن فروشگاه آنلاین است و دریافت آن تنها برای سایت هایی که در آن ها محصولی به فروش برسد ضروری است

در ادمه  به بررسی درگاه های  پرداخت آنلاین خواهیم پرداخت :

درگاه های پرداخت آنلاین نوع می باشند، درگاه اصلی و درگاه واسط به تعریف هرکدام از این درگاه ها می‌پردازیم

درگاه اصلی : در این نوع از درگاه داشتن نماد اعتماد اجباری است و در غیر این صورت این درگاه به شما تعلق نمی‌گیرد

درگاه واسط: در این نوع درگاه نیازی به در یافت نماد اعتماد نیست منتها این درگاه ها مبلغی را از شما کسر میکنند.

پاسخ به چند سوال رایج در مورد نماد اعتماد الکترونیکی ( اینماد):

 نماد اعتماد تا چه مدت اعتبار دارد؟

پاسخ : در حال حاضر نماد اعتماد به مدت دو سال اعتبار دارد

آیا کسب و کارهای فعال در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها نیز میتوانند اینماد دریافت کنند؟

پاسخ : بله. نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای فعال در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مجاز نیز تعلق می گیرد. تمامی فعالان کسب و کارهای الکترونیکی در شبکه‌های اجتماعی و همچنین پیام‌رسان‌های مجاز ،میتوانند جهت دریافت اینماد اقدام کنند. برای این کار بایستی به سامانه نمادو مراجعه کرده و حساب کاربری ایجاد نمایند، سپس  اقدام به ثبت نشانی فعالیت خود در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها کنند.

ستاره‌های نماد اعتماد چه معنایی دارند؟

پاسخ : ستاره ها سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را نمایش می‌دهند. تعداد ستاره‌های بالاتر، نشان‌دهنده سطح بالاتر اعتماد و کیفیت بهتر عملکرد و‌ب‌سایت است.

تذکر: خریداران و کاربران نیز باید مراقب باشند که به محض دیدن علامت اینماد اعتماد نکنند و با جستجو در فهرست وب سایت های مورد تایید از صحت نماد اعتماد الکترونیکی اطمینان حاصل کنند.

همچنین توجه داشته باشید لگوی نماد اعتماد الکترونیکی یک علامت دولتی می باشد و هر نوع جعل وسوء استفاده از آن ممنوع می باشد و در هر صورت هر نوع سواستفاده خاطی مشمول احکام جعل علامت دولتی خواهد شد. استفاده از تصویر نماد به جای نشانه آن مصداق جعل می باشد و ضمانت اجراء کیفری خواهد داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما در ارتباط باشید .

در پایان صمیمانه از همراهیتان سپاس گزاریم امیدواریم مطالعه این مطالب برایتان سودمند بوده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید